BLOG

Zanurz się do świata hamaków turystycznych. Oglądaj zdjęcia z niekonwencjonalnych podróży. Sprawdź jak ludzie korzystają z tego typu akcesoriów, jakie są trendy i najnowsze rozwiązania.
HOME  •  BLOG
31  Lipca  2019

Systemy hamakowe, czyli alternatywa do biwakowania w namiotach

Waga i objętość

Można by pokusić się o szybkie porównanie dwóch zestawów, jakie osoba z lekkim doświadczeniem outdoorowym mogłaby skompletować z produktów dostępnych na polskim rynku. Dobór produktów prawdopodobnie byłby podyktowany ich jak najniższą masą i objętością po kompresji, ale również ich dostępnością oraz solidną gwarancją zapewnioną przez producenta. W naszym klimacie najczęściej widuje się biwakowiczów od późnej wiosny do wczesnej jesieni, każdy z przedstawionych zestawów noclegowych zapewnia więc komfort do -5 stopni.

Zestaw „namiotowy ultralekki”

  •     namiot MSR Freelite 1 – 960 g
  •     śpiwór Cumulus Lite Line 400 – 755 g
  •     materac Thermarest NeoAir XLite R – 340 

SUMA: 2055 g

Zestaw „hamakowy ultralekki”

  •     hamak Lesovik Ultralight 2 – 160 g
  •     system zawieszenia – 145 g
  •     tarp Lesovik Ultralight – 360 g
  •     zestaw szpilek do tarpa – 28 g
  •     moskitiera Lesovik Magla – 330 g
  •     underquilt Cumulus Selva 250  – 450 g
  •     topquilt Cumulus Taiga 250 – 485 g

    SUMA: 2058 g

Jak pokazuje powyższe porównanie, skompletowany zestaw hamakowy waży w zasadzie tyle samo, co zestaw namiotowy. Jaki tu więc wyraźny zysk? Odpowiedzią jest stosunek wytrzymałości zastosowanych materiałów do ich wagi. Przy tej samej wadze zestaw hamakowy jest wyraźnie pewniejszy. By osiągnąć podobną masę obu zestawów w przykładowym zestawieniu „namiotowym ultralekkim” zastosowano ultralekki namiot, którego podłoga jest bardzo cienka oraz super lekki materac, który jest nieco wrażliwy na przebicia.

W przypadku zestawu hamakowego nie ma praktycznie żadnych kompromisów. Druga rzecz to rozłożenie elementów w plecaku. W przypadku noclegu w namiocie turysta ma w zasadzie trzy duże elementy, które musi z głową umieścić w plecaku lub sakwach rowerowych. Zabierając ze sobą system hamakowy dysponuje pięcioma mniejszymi woreczkami, którymi nieco łatwiej wypełnić wolną przestrzeń bagażową.

Osoby podróżujące samolotami tylko z bagażem podręcznym z pewnością zwrócą uwagę na to, że nie zawsze podczas kontroli bezpieczeństwa dostaną zezwolenie na zabranie ze sobą masztów od namiotu. Tego problemu nie ma przy podróży z elementami systemu hamakowego. Tarp można rozwiesić nad hamakiem bez masztu, szpilki natomiast są łatwe do zastąpienia przez zastrugane na miejscu kołki.


Modyfikowalność

System hamakowy jest łatwiejszy do modyfikacji z racji większej ilości oddzielnych elementów. Sprawia to, że praktycznie do każdych warunków pogodowych możesz dobrać idealną konfigurację zestawu. „Hamakers” może zrezygnować z moskitiery śpiąc w zimie, komary przecież wtedy nie przeszkadzają. Jeśli tylko jesteś pewny pogody, tarp może zostać w domu. Podczas bardzo ciepłych nocy wystarczy Ci zapewne tylko topquilt, natomiast kiedy spodziewasz się temperatur niższych zastosuj zestaw topquilt wraz z underquiltem. Tak szeroki zakres, w jakim można „żonglować” składowymi zestawu przekłada się na obniżenie wagi bagażu i jego objętość oraz komfortowy nocleg w terenie. Zabudowany niepotrzebnie przez tarpa i moskitierę podróżnik na pewno nie wyśpi się tak wygodnie jak osoba, która zrezygnuje z tych elementów i noc spędzi z widokiem na gwiazdy oddychając świeżym powietrzem.

Systemy hamakowe alternatywą namiotów.
 

„Leave no trace”

Hasło ostatnio bardzo popularne w turystyce za sprawą Alastaira Humphreysa. Na pierwszy rzut oka wspominanie o tym przy porównaniu namiot vs hamak, może wydawać się śmieszne, ale pomyśl: rozłożony przez tydzień w jednym miejscu namiot z pewnością negatywnie wpływa na podłoże. Wystarczy spojrzeć jak wygląda trawa po jego złożeniu. Spójrz na pola namiotowe. Czy na pewno chcesz po każdym biwaku zostawiać po sobie wygniecione miejsce z pożółkłą trawą? Wisząc między drzewami, hamak nie styka się z ziemią. Pamiętaj jednak, by hamaka nie wieszać na cienkich linkach oplatających pnie! Każda firma sprzedająca systemy noclegowe bazujące na hamakach sugeruje używanie szerokich taśm, które nie uszkadzają kory drzew.
 

Śpisz gdzie chcesz

Tę przewagę na pewno docenisz najbardziej! Pomyśl: możesz spać nad wodą w zakolu rzeki. Masz ochotę na nocleg zaraz przy dobrej skale boulderowej? Żaden problem, hamak rozwiesisz pomiędzy skałami. Trafiła Ci się akurat nocka na zboczu góry? Hamak nie potrzebuje płaskiego miejsca. To, gdzie hamak rozwiesisz, ogranicza tylko Twoja wyobraźnia. Najlepsze jest to, że wcale nie ogranicza Cię obecność drzew. System hamakowy bardzo wygodnie możesz rozwiesić pomiędzy jeepami jadąc przez pustynie. Nocleg na sali gimnastycznej przed wyścigiem na orientację?

Na większości Harpaganów grupka trzech osób sypia w hamakach rozwieszonych pomiędzy trybunami. Nocleg w namiocie w tym przypadku jest jednak dość mocno ograniczony. Niezbędne jest wyszukanie płaskiego miejsca, najlepiej by w grunt można było wbić szpilki, należy sprawdzić czy podłoże nie jest podmokłe. Wszelkie miejsca gdzie rośnie wyższa trawa czy niskie krzewy odpadają, podłoże kamieniste może uszkodzić podłogę…
 

Wygoda

Turystyczne materacyki dmuchane są bardzo komfortowe. Zauważą to szczególnie osoby, które z twardej karimaty przeskakują na 6-centymetrowy materac. Jednak nawet tak grube materacyki nie dorównują wygodzie hamakowi. W hamaku bardzo wygodnie można odpoczywać w czasie dnia, zjeść posiłek w terenie czy po prostu napić się herbaty lub „uciąć” sobie poobiednią drzemkę. Nawet osoby, które nie zamierzają spędzać nocy w hamaku, często zabierają ze sobą hamaki właśnie po to, by odpocząć w nich w czasie dnia.

Źródło: https://outdoormagazyn.pl

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

Glamping, czyli ekskluzywny camping
Glamping, czyli ekskluzywny camping
2021-01-12
Glamping to połączenie dwóch angielskich słów "glamour" i "camping" w praktyce oznacza ekskluzywny camping, a więc nocleg w komfortowych warunkach przypominających kemping i połączonych nierzadko z usługami hotelarskimi.
dalej
Kemping w hamaku
Kemping w hamaku
2020-10-23
Dlaczego jest taki fajny?
dalej
Wakacje w lesie
Wakacje w lesie
2020-08-26
Przyroda zachęca do spędzenia choć kilku dni urlopu na łonie natury, bez zgiełku miasta. Aby odpowiednio wypocząć, trzeba przemyśleć, co warto ze sobą zabrać.
dalej
Tyrolka, hamaki, ale też chillout. Na Kadzielni znów ekstremalnie, ale dla każdego
Tyrolka, hamaki, ale też chillout. Na Kadzielni znów ekstremalnie, ale dla każdego
2019-08-21
Ta impreza rozrasta się z roku na rok i ściąga do Kielc coraz więcej gości.
dalej
Systemy hamakowe, czyli alternatywa do biwakowania w namiotach
Systemy hamakowe, czyli alternatywa do biwakowania w namiotach
2019-07-31
Skąd zainteresowanie systemami hamakowymi, które obserwujemy ostatnimi czasy na rynku turystycznym? Odpowiedzmy sobie na to pytanie w kilku punktach.
dalej
Wypoczynek wolny od insektów
Wypoczynek wolny od insektów
2019-07-02
Wypoczynek wolny od insektów
dalej
Akcesoria do hamaków turystycznych
Akcesoria do hamaków turystycznych
2018-12-21
Jakie akcesoria do hamaków turystycznych warto zakupić? No najbardziej może się przydać podczas hamakowania?
dalej
BIWAK HAMAKOWY
BIWAK HAMAKOWY
2018-12-20
Jak spać w hamaku kiedy na zewnątrz nie jest już ciepło, a noce bywają naprawdę chłodne? Garść przydatnych informacji!
dalej
Świetny dodatek do hamaka turystycznego - daszek z moskitierą
Świetny dodatek do hamaka turystycznego - daszek z moskitierą
2018-09-19
Daszek przeciwdeszczowy do rozwieszenia nad hamakiem, dla ochrony przed rosą i deszczem. Sprawdzi się także w terenie jako samodzielny tarp lub ochrona przed niespodziewanym deszczem.
dalej
Zobacz jak upływa czas w hamakach turystycznych Ticket To The Moon
Zobacz jak upływa czas w hamakach turystycznych Ticket To The Moon
2015-10-07
Hamaki TTTM to doskonały sposób na połączenie relaksu z dobrą zabawą w wiosenne i letnie dni.
dalej
Administratorem Twoich danych osobowych jest Krzysztof Baran, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą: Mouton Interactive Krzysztof Baran wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, adres głównego miejsca wykonywania działalności w Siedlcach, ul. Starowiejska 265, kod pocztowy: 08-110, posiadający numer NIP: 821-152-01-37, REGON: 711650928 .

Dane będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera i przechowywane do chwili rezygnacji z subskrypcji.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W tym celu możesz kontaktować się z działem obsługi klienta Mouton Interactive pod adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby.

Więcej informacji: www.mouton.pl/ODO
YOU TUBE
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Pinterest